Hoşgeldiniz

CakePHP Yemekkitabı açık kaynaklı geliştirilen ve toplulukça düzenlenebilen dokümantasyon projesidir. Sağ üst köşede gördüğünüz “Improve this Doc” butonu sizi aktif sayfa üzerinde, eklemeler, silmeler ve düzeltmeler yapabilmeniz için Gihub çevrimiçi düzenleyicisine yönlendirecektir.

Kitabı heryerde okumak için

_images/read-the-book.jpg

Hemen hemen her yerde CakePHP yemekkitabının keyfini çıkarın. Birden fazla cihazda, hem de çevrimdışı olarak okuyabilmeniz için PDF ve EPUB olarak da mevcuttur.

Yardım almak

Bir konuda takıldıysanız, yardım alabaileceğiniz bir çok yer mevcuttur.

İlk adımlar

Yeni bir framework (uygulama çatısı) öğrenmek hem korkutucu hem de heyecan verici olabilir. Size yardımcı olmak için tariflerle ve örneklerle dolu bir yemek kitabı oluşturduk. Frameworkler konusunda yeniyseniz işe size CakePHP’nin ne sunduğu ve nasıl çalıştığı ile ilgili bilgi verecek olan Hızlı Başlangıç Rehberi ile başlayın.

Yer imi öğreticisini (Bookmarker Tutorial) bitirdikten sonra bir CakePHP uygulamasının temel bileşenlerine girişebilirsiniz.

  • CakePHP isteği döngüsü

  • CakePHP’nin kullandığı Yazım Kuralları.

  • Uygulamanızın yarattığı modelleri ve cevapları koordine eden ve cevapları işleyen Denetçiler.

  • Görünümler uygulamanızdaki sunum katmanıdır. Görünümler size uygulamanızın HTML, Json veya farklı şekillerde çıktı üretmek için ihtiyaç duyduğu güçlü araçları sunarlar.

  • Modeller uygulamanızın en önemli bileşenidir. Modeller doğrulamadan, ve veri işleme mantığından sorumludurlar.